23
Haz

Otellerde lobinin önemi…

Otellere girildiği aman ilk anda karşılaştığınız mekân lobiler ve lobi tasarımları olmaktadır. Misafirler üzerinde büyük etki yaratan lobiler çeşitli mobilyalar ile dekore edilmelidir. Otel lobi ahşap mobilyaları gibi müşteriler üzerinde hizmetkâr ve samimi bir his uyandıran mobilyalar gibi modeller seçilmelidir. Şık bir lobi dekorunda renk seçimi de oldukça önemlidir. Lobi dekorasyonunda seçeceğiniz mobilyalar krem rengi, beyaz, mor, sarı ve deniz mavisi doğal ve dikkat çekici renkler olmalıdır. Duvarlarda kullanacağınız tablolar resmiler duvar resimleri ile dolap ve sehpa gibi mobilyalarınıza detaylandıracağınız aksesuarları ve farklı tonları mekâna dahi ederek şık bir lobi dekorasyonu elde edebilirsiniz.

Müşterileri Etkileyen Lobi Mobilyaları Nasıl Olmalıdır?

Teknolojinin değişmesi ve ihtiyaçların artması dekoratif açıdan da pek çok şeyi değiştirip geliştirdi. Lobi klasik mobilya modelleri de bu değişimler arasında yer alıyor. Dikkatli ve özenli seçilen ve lobi bölümüne özenle dizayn edilen lobi mobilyaları müşteri otele ilk girdiği andan itibaren otelin ruhunu ve ambiyansını yansıtmaya başlamaktadır. Bu nedenle otel işletmecileri de lobi klasik mobilyaları yerine daha gösterişli ve modern mobilyalar seçmeyi uygun gördü. Oteli konseptine uygun rahat ve şık koltuklar tercih edilerek bunlara uygun aksesuar ve duvar süsleri ile süslendirilmelidir. Eğer otelinizi içi klasik tarzda dekore edilmişse elbette tercihinizi klasik lobi mobilyalarından yana kullanmalıdır. Ama yine halılarınız, ışıklandırmalarınız duvar süs ve aksesuarlarınız otel konseptine uygun olması şık bir otel dekorasyonu yaratmak açısından çok önemli olmaktadır. Hoş koku ve göz alıcı bitkileri de tamamlayıcı unsurlar olarak kullanarak, lobilerinize bambaşka bir hava katabilirsiniz.  Eğer spor lobi dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız, yine klasik tarzlarda klasik dekorasyon sitilinden uzaklaşmamanız gerekmektedir.

Lobi Mobilyalarının Öne Çıkan Özellikleri Nelerdir?

Lobi mobilyaların ilk bakışta davetkâr özellikte olmalıdır. Müşterileri lobi de beklerden ortamın dekorasyonunda sıkılmamalı ve kendilerini konforlu hissetmelidir. Rahatlık ön planda tutarak, mobilyalar ortamın büyüklüğüne göre seçilmelidir. Lobi dekorasyonuna da mobilyalar birbirleri ile çok yakın mesafede olmamalı rahat bir oturma düzeni sağlanmalıdır. Her şeyden önemlisi teknolojik ayrıntılara yer verilmelidir. Yani misafirlerin ihtiyaç duyduğu tablet, telefon, bilgisayarlarının lobilerin her alanında şarj edebilme imanına sahip olmalı ve mümkünse internet erişimleri sağlanmalıdır. Bu açıdan tercih edilebilecek en doğru lobi mobilyası akıllı mobilyalardır. Lobilerin bekleme salonların yanı sıra cafe vs. gibi bölümlerindeki sandalye ve masalarında müşterin rahat ettirebilecek hafiflikte ve rahatlıkta olması gerekmektedir.