26
Tem

Farklı Konsepte Sahip Kafe Ve Restoran Tasarımları

Günümüzde birçok sektörde rekabet hızla artmaya devam ediyor. Birçok farklı sektörde farklı firmaların öne geçme yarışı aynı zamanda her anlamda ‘farklılaşma’yı da şart koşuyor.

Özellikle ülkemizde yarışın zirvede olduğu kafe ve restoran sektöründe ünlü kafe zincirlerinin kitleleri kendisine çekmek için uyguladıkları en önemli strateji “iç mekan tasarımı” olarak öne çıkıyor.

Ülkemizde restoran anlayışına yeni ve hızlı katılan Tavuk Dünyası markasının kurucu ortaklarından Mustafa Kaya, başarılarındaki en önemli faktörlerden birinin restoran tasarımlarındaki başarı olarak görüyor;

“Tavuk Dünyası markasını kurarken ilk hedefimiz profesyonellerle çalışıp markamıza yakışır bir kurumsal kimlik ve iç mekan konseptine sahip olmak oldu. Bunun için kendimize iyi bir kurumsal kimlik tasarımı yapan ajansa ve iyi bir iç mimarlık ofisine ihtiyacımız vardı. Özellikle aldığımız iç mekan hizmetinin aslında sadece dekorasyondan ibaret olmadığını gördük. Hedeflenen müşterileri kriterlerinin belirlenmesinde de iç mekan tasarımının çok önemli bir yeri olduğunu gördük. Herkesi kucaklayan, ailelerin rahatlıkla gelip oturup vakit geçirebilecekleri bir restoran konsepti üzerinde çalışma istedik. Bugün 90’ı aşan restoran zincirimizle görüyoruz ki hedefimize ulaştık…”

Anlıyoruz ki günümüzde insanların sadece bedenlerini değil, ruhlarını doyurmak için kaliteli yerleri tercih ediyorlar. 🙂

Sıradan dekorasyon anlayışı ile yoluna devam eden kafelerin artık sektörde tutunamadığı ise açık bir gerçek.

“Herhangi bir mağaza veya kafe-restoran için tasarım çok önemli bir yere sahip. Tasarım, satışı doğrudan etkileyen bir faktör. Orta gelirli bir sınıfa hitap eden bir mekanın ultra lüks bir konsept anlayışını benimsemesi uygun olmayacaktır. Zira ultra lüks bir konsept dışarıdaki müşteride ‘burası pahalıdır’ algısı uyandırır ve müşteriyi uzaklaştırır. Her mekanın kendi amacına uygun çizgiyi profesyonellerden destek alarak oluşturması gerekir. Bu firmaların kazancını etkileyen tabiri caizse hayati bir konudur. Kaliteli tasarım en alt gelire sahip insanlara hitap eden mekanlar için de önemli. Kaliteli tasarım her insanın hakkıdır. Bunu insanlara her anlamda sunmalıyız. Zira günümüzde daha da bilinçlenen toplum gelirlerini düşünmeksizin her zaman en iyiyi ve kaliteliyi tercih ediyorlar…”